Nauka alfabetu polskiego dla dzieci

Przez pierwsze lata życia dziecka najistotniejszy jest rozwój ruchowy, a zatem wszelkie zabawy na świeżym powietrzu, wspinanie się po drabinkach czy zabawy z piłką. Jednak w życiu malucha przychodzi taki moment, w którym dzięki pomocy dorosłych zaczyna poznawać świat literek.

Z literkami najczęściej dzieci mają do czynienia zazwyczaj w przedszkolu, choć coraz częściej rodzice samodzielnie zaczynają uczyć swoje pociechy jeszcze wcześniej. Im wcześniej dziecko zacznie się uczyć, tym lepiej, popularnością cieszy się nawet nauka czytania niemowlaków. Nauka alfabetu w przedszkolach często odbywa się poprzez zabawę. Bardzo ważna jest wówczas atmosfera radości, dziecko nie czuje się wówczas zmuszane do nauki, a jednak uczy się mimowolnie, świetnie się przy tym bawiąc. Do nauki alfabetu wykorzystuje się kolorowe plansze z literkami i obrazkami przedmiotów, których nazwa zaczyna się daną literą, puzzle i klocki z literkami, z których maluchy mogą układać wyrazy czy też plastikowe litery przyczepiane magnesem do tablicy.

Nauka alfabetu w początkowych klasach szkoły podstawowej wygląda już nieco inaczej. Nie jest to już zabawa klockami. Od dzieci zwykle wymaga się uczenia alfabetu polskiego na pamięć lub pisania długich linijek liter w zeszytach ćwiczeń, co nie zawsze jest przez nie lubiane. Jednak nauka literek wcale nie musi być nudna czy nieprzyjemna. Dzieci są bardzo twórcze i kreatywne, bardzo lubią rysować, więc świetnym pomysłem może być poproszenie ich o narysowanie jakiegoś przedmiotu czy zwierzątka o nazwie zaczynającej się dana literką i podpisanie go. Całego alfabetu dziecko nauczy się z pewnością szybciej śpiewając go w rytm ulubionej piosenki.

Bardzo efektywną metodą nauki alfabetu polskiego są edukacyjne gry komputerowe, np. w których litera alfabetu jest zilustrowana wyrazami – mogą być one animowane i wzbogacone o charakterystyczny dla danego przedmiotu dźwięk. Połączenie skojarzenia liter z obrazkami oraz z nagraniem polskiego lektora może być bardzo skuteczną metodą na szybką i przyjemną naukę alfabetu.