Nauka czytania dla niemowląt

Każdy rodzic marzy o bystrym i inteligentnym dziecku, które nie będzie miało żadnych problemów z nauką. Dlatego też rodzice coraz częściej zastanawiają się nad rozpoczęciem nauki czytania dzieci w okresie niemowlęcym. Umysł kilkumiesięcznego dziecka jest niezwykle chłonny, plastyczny i gotowy do nauczenia się nieprawdopodobnie dużo w nieprawdopodobnie krótkim czasie. Małe dzieci uczą się czytać w ten sam sposób, w jak próbują zrozumieć to, co się do nich mówi. Kiedy ucho słyszy słowo, przekazuję te informacje do mózgu. Podobnie dzieje się, gdy oko spostrzega napisany wyraz.

Metodę nauczania czytania niemowlaków opracował doktor Doman jeszcze w 1961 roku. Program nauczania składa się z pięciu etapów i polega na pokazywaniu maluszkowi kartoników z pojedynczymi wyrazami trzy razy dziennie po 5 wyrazów, które można dziecku obrazować np. napis lalka i pokazać lalkę. Można również pokazywać dziecku tablice z wyrazem i rysunkiem, przedstawiającym to, co określa wyraz. Następnie uczymy dziecko wyrażeń dwuwyrazowych, a później prostych i coraz bardziej skomplikowanych zdań. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze roku zaleca się rozpocząć naukę od dużych na około 8 cm wysokości wyrazów w kolorze czerwonym, ponieważ kolor ten pozwoli maluchowi skupić uwagę na tablicy. Dziecko nie składa bowiem literek, by przeczytać wyraz, ale widzi już wyraz jako całość – obraz.

Dobrym pomysłem jest także nauka czytania przez internet. Rodzice mogą pokazywać maluchowi kolorowe, animowane strony, które dziecko ogląda z zachwytem, nie zdając sobie sprawy z faktu, że następuje u niego proces uczenia się. Gdy w otoczeniu dziecka pojawią się literki, należy zwróć na nie uwagę dziecka i wymawiać je głośno i wyraźnie.

By nauka była skuteczna, zarówno my, jak i dziecko musimy traktować ją jak zabawę. Na dziecko nie wolno wywierać presji, zmuszać go do nauki jeśli nie ma na nią ochoty, popędzać go ani krytykować, by maluch się nie zniechęcił i nie stracił motywacji. Bardzo ważna jest także atmosfera radości i entuzjazmu podczas uczenia malucha.