Nauka czytania w przedszkolu

Z nauką czytania i pisania dzieci najczęściej stykają się już w przedszkolu. Wielu maluchom proces nabywania umiejętności rozpoznawania literek oraz ich łączenia w wyrazy może sprawiać trudności lub wydawać się nudnym. Niezaprzeczalnie zabawa jest podstawowym rodzajem działalności dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego powinna ona towarzyszyć nauce czytania.

Nauka rozróżniania literek w przedszkolach odbywa się na wiele sposobów.  Świetne efekty nauczania grupy maluchów dają metody fonetyczno – dźwiękowe , w których wykorzystuje się piosenki, rymowanki, klaskanie, dzięki czemu dzieci łatwiej uczą się wyodrębniania liter i sylab w słowach, a także różne metody wizualne. Najczęściej stosowane  to przedstawianie maluchom planszy z literkami i kolorowymi przedmiotami rozpoczynającymi się na daną literkę, układanie liter na kartonikach czy klockach w wyrazy. Również nauczanie pisania dzieci i przedszkolaków często odbywa się z wykorzystaniem barwnych kolorowanek z alfabetem.

Popularne w przedszkolach są zabawy z imionami dzieci. Dzieci muszą odszukać swoje miejsce w szatni już nie tylko na podstawie znaczka obrazka, ale także na podstawie wyrazu oznaczającego imię. Podobnie oznaczane są krzesełka, które mogą być wykorzystane do nauki poprzez zabawę. Zabawa może polegać na tym, że dzieci siedząc na krzesełkach oznaczonych własnym imieniem przyglądają się, kto siedzi obok nich, a następnie chodzą dookoła utworzonego kręgu i na dźwięk ( np. tamburyna lub przerwę w muzyce) siadają na tym krzesełku, przy którym akurat się zatrzymały. Próbują odgadnąć na czyim krześle siedzą.

Inną znaną zabawą wspomagającą nauczanie czytania jest układanie wyrazów z pojedynczych literek z koperty, na podstawie wzoru na karteczce, uzupełnianie brakujących liter w słowach lub zabawa w szukanie słów, polegająca na tym, że nauczycielka etykietuje kilkanaście przedmiotów, mebli czy zabawek w sali, a dzieci losują duplikaty tych słów i szukają ich, wśród rozwieszonych napisów i porównują.