Nauka szybkiego czytania

Czytać potrafi dziś każdy, jednak niewiele osób potrafi to robić szybko i jednocześnie uważnie. Tymczasem w dzisiejszym świecie na co dzień mamy do czynienia z ogromną ilością tekstów – publikacji, książek, gazet, różnego rodzaju artykułów. Umiejętność szybkiego czytania nie tylko pozwala szybciej nam się rozwijać, w zadziwiającym tempie pochłaniać informacje przydatne w życiu codziennym czy zawodowym, ale także zaoszczędzić sporo czasu, który możemy poświęcić na przyjemności. Dzieci, które potrafią szybko czytać mają na ogół lepsze oceny, mimo iż na naukę poświęcają mniej czasu niż rówieśnicy.

Istnieją sprawdzone sposoby pozwalające kilku- lub nawet kilkudziesięciokrotnie zwiększyć szybkość czytania i to bez uszczerbku dla treści zawartej w tekstach. W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej szkół oferujących kursy szybkiego czytania, nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Umiejętności takiej możemy także nauczyć się samodzielnie, możemy skorzystać z dostępnych kursów online lub podręczników.

Celem nauki szybkiego czytania jest nabycie umiejętności czytania fotograficznego. Większość ludzi patrząc na stronę tekstu widzi w danym momencie tylko jedno słowo, dlatego zarejestrowanie i zrozumienie kilkuset słów zajmuje im znacznie więcej czasu niż osobom, które opanowały umiejętność szybkiego czytania. Nabycie tej umiejętności pozwala w jednym momencie objąć wzrokiem kilka zdań, a więc zarejestrować i przetworzyć kilkadziesiąt do kilkuset słów. W efekcie czytamy jedną stronę w czasie kilku sekund, a więc łatwo wyobrazić sobie ile książek jesteśmy w stanie przeczytać w krótkim czasie przy takiej umiejętności.

Umiejętność czytania ze zrozumieniem w szybkim tempie to niesamowite ułatwienie w życiu. Jeśli nie mamy czasu na ulubione lektury lub nie jesteśmy zadowoleni z wyników na studiach czy w szkole, gdyż nie poświęcamy nauce wystarczająco dużo czasu, kurs szybkiego czytania może okazać się świetnym rozwiązaniem. Z pewnością pozwoli na przyswojenie dużo większej ilości informacji w dużo krótszym czasie niż dotychczas.